Fiyat ve Yakıt Karşılaştırması
Aşağıdaki tablodan doğalgaza geçiş yaptığınızda sonucunun nasıl olumlu olacacağını görebilirsiniz. 
İzgaz GDF Suez - Doğalgazın ekonomik kullanımı
BU YIL ISINMAK İÇİN***   Tutarı D.Gaz Karşılığı D.Gaz Tutarı
Kaç kilo kömür kullanırsınız? Kg. TL m3 TL
Kaç kilo odun kullanırsınız? Kg. TL m3 TL
Kaç ay elektrik sobası kullanırsınız? ay TL m3 TL
Kaç adet LPG kullanırsınız? ad. TL m3 TL
Kaç kilo fuel oil kullanırsınız? Kg. TL m3 TL
 
BU YIL MUTFAK İÇİN*   Tutarı D.Gaz Karşılığı D.Gaz Tutarı
Mutfaktaki ocağınız için kaç adet tombul tüp kullanırsınız? Kg. TL m3 TL
 
BU YIL BANYO İÇİN   Tutarı D.Gaz Karşılığı D.Gaz Tutarı
Banyonuzdaki şofben için kaç adet tombul tüp kullanırsınız? Kg. TL m3 TL

NOTLAR: Konutlarda kullanılmakta olan cihazlar ısınma amaçlı olarak bireysel mahal ısıtmalarında; kombi, soba vb, merkezi mahal ısıtmalarında ise kalorifer kazanlarıdır ki
bu cihazlarda linyit kömür yakıldığı zaman mutfaktaki pişirme amaçlı ısıtma ile banyo ve mutfak için sıcak kullanım suyu temini amaçlı ısıtmalar LPG veya elektrik kullanılarak yapılmak zorundadır. Bu durumda konutlarda 1000 kcal / saat ısı ihtiyacı için gerekli olan toplam yakıt maliyet değerleri sadece doğalgaz kullanımında diğer yakıtlara kıyasla önemli miktarlarda düşmektedir.

1. Bu tablo yakıtların yaklaşık işletme maliyetleri hakkında fikir verebilmek için hazırlanmış olup, birim fiyatlara %18 KDV DAHİLDİR. 

2. (YC) Yakıtların alt ısıl değerine göre işletme verim değeri tam yoğuşmalı cihazlar için; doğalgazda %107, LPG dökmegaz propanda ise %106 alınmıştır. Bu verim değeri mevcut üreticilerin verim değerlerinin ortalamasını temsil etmektedir ki TS-EN 677'ye göre %30 yükte ve 300C dönüş suyu sıcaklığındaki işletme koşulları için geçerlidir. Ayrıca yarı yoğuşmalı cihazların da satışları yapılmakta olup, bu cihazlardaki fan modülasyonlu çalıştığı takdirde verim değeri; doğalgazda %103, LPG dökmegaz propanda ise %102 alınabilir, ancak bu tabloda bu tür cihazlar yer sınırlaması nedeniyle değerlendirilememiştir.

3. İşletme veriminin bir bölümü ortalama verim değerlerinin içerisinde olup, yakıt hazırlama, depolama, işletme giderleri vb. yakıt yakma yan maliyetleri de bu değeri etkilemiştir. Otomatik kontrol kullanımı,
bakım ve işletme kalitesi gibi nedenlerle verim yükseltilip, daha uygun maliyetler oluşturulabilir.

4. Doğalgaz fiyatları 05 Şubat 2010 tarindeki  İgdaş, Başkentgaz, Esgaz, İzgaz ve Bursagaz şehir gaz dağıtım şirketlerinin tarifelerinde belirtilen fiyatlardır. Bursagaz ve Esgaz’ın doğalgaz birim fiyatları Botaş’ın aylık birim fiyatları üzerinden birim hizmet ve amortisman bedeli olan 2,5 cente göre belirlenmektedir ki bu fiyat US Doları bazında her ay ortalama bir değer olarak bildirilmektedir. İgdaş, Başkentgaz ve İzgaz daki doğalgaz "birim fiyatları ise aylık ÜFE oranlarının değişimine göre belirlenmekte olup, Ankara'daki Başkentgaz'ın birim fiyatları ; birim hizmet amortisman bedeli 0,05555 US doları/m3, serbest tüketicilerden alınan taşıma bedeli ise; 0,0077 US doları/m3 üzerinden belirlenip, "www.baskentdogalgaz.com.tr" adresinde yayınlanan günlük fiyattır.

5. LPG tüpgaz ve dökmegaz fiyatları 05 Şubat 2010 tarihli itibariyle İpragaz ve Aygaz'dan alınmış fiyatların ortalamasıdır. 12 kg.lık ev tüpünün KDV dahil 53,5TL/adet fiyatı kullanılmıştır.

6. Elektrik fiyatı  01 Ocak 2010 tarihinde yayımlanan ve 05 Şubat 2010 tarihinde geçerli olan TEDAŞ'ın Diğer Tüm Dağıtım Sistemi Kullanıcıları için (4) Dağıtım Şirketinden Enerji Alan Tüketicilere Tek Terimli ve Tek Zamanlı tarifede belirtilen Mesken birim fiyatına, konut kullanımında TRT payı ve enerji fonuı için %3 ve belediye elektrik tüketim vergisi için %5 ilave edilerek bulunmuş, KDV'li fiyattır.

7. Elektrik kullanımındaki ısıtma cihazı elektrikli ısıtıcı olup, ısı pompası kullanımında cihazın COP sistem ve yıllık değerleri kullanılmalıdır.

8. Motorin birim fiyatı (TL/kg) SHELL'in  05 Şubat 2010 tarihli pompa satış fiyatları sirkülerindeki TL/litre değeri 0,845 dönüşüm katsayısına bölünerek bulunmuştur. 

9. Akaryakıt fiyatları EPDK tarafından açıklanan SHELL tarafından tavsiye edilen 05 Şubat 2010 tarihli İstanbul Avrupa yakası Mahalli Akaryakıt KDV'li Pompa Satış Fiyatları Listesi'nden alınmıştır.

10. Akaryakıt alt ısıl değerleri Tüpraş Teknik Servisler Müdürlüğü'nden 01 Mart 2006 tarininde verilen değerlerdir.

11. Yerli linyit kömürü fiyatı 05 Şubat 2010 tarihinde geçerli olan TKİ- ELİ'nin Kısrakdere Yıkanmış +18 mm parçalı torba cinsi için 06 Aralık 2008 tarihli Isınma Amaçlı (Torbalanmış) Kömürlerin Bayi Depo Satış Fiyatları listesinden alınmış olup, İstanbul için 288 TL/ton olup, üretim yeri fiyatına; 480 km.lik İstanbul-Soma arası uzaklığın nakliye bedeli ( 55 YTL/ton) ve %15 bayi kar marjı içinde olan KDV'siz fiyata %18 KDV eklenerek bulunmuştur. (2008 yılındaki listelerdeki birim fiyatlar nakliye hariçti) 

12. İthal sibirya kömürü fiyatları Hakan Kömür şirketinin portakal tipi linyit için 05 Şubat 2010 tarihli nakliye ile apartman dairelerine taşıma ücreti ve KDV dahil taksitli satış fiyatı olan 565 TL/ton'dur.
İletişim  |  Site Haritası  |  Sıkça Sorulan Sorular  |  Gizlilik ve Hizmet Sözleşmesi
GDF SUEZ GDF SUEZ GROUP

Powered by
ARGEON